شب قدر

Safiullah Mohammadi مطالب دینی

نویسنده: استاد فضل الله ممتاز

ترجمه: فریده شفق داعی

شب قدر یکی از بهترین شب های سال می باشد، که الله متعال با نهایت فضل و کرم خویش این نعمت را برای آخرین امت خود اعطاء نموده است، در حالیکه امت های پیشین از این نعمت بزرگ برخوردار نشده اند .

در این نوشته می خواهیم بطور خلاصه ویژگی ها، ثواب واجر وفضیلت ها و برکات شب مبارک قدر را با خواننده گان گرانقدر خویش شریک سازیم .

شب قدر را چوقت جستجو کنیم ؟
چنانچه از نظر علماء لیله القدر یک شب ثابت نیست، یعنی تاریخ آن دقیق نمی باشد، بلکه این شب گاهی در یک تاریخ و گاهی هم در تاریخ دیگر واقع میشود. علماء در مورد وقت این نظریات مختلف دارند، اما باوجود آن هم بخاطر این که یک مسلمان از برکات و فضایل بزرگ این شب محروم نگردد؛ پس باید در ده شب اخیر ماه مبارک رمضان جستجو گردد، خصوصاً در شب های طاق (۲۱،۲۳، ۲۵،۲۷، ۲۹) خصوصاً در شب های طاق در شب ۲۷ رمضان .

در این شب چی باید کرد وکدام عبادات را انجام داد؟
خواهران و برادران گرامی باید این شب را بیدار سپری کنند، نه تنها که خود شان بیدار بمانند، بلکه خانواده و دوستان خود را نیز به بیدار بودن تشویق کنند، چون این شب گرانقدر از هزار ماه بهتر است ( یعنی این یک شب آنقدر مبارک و با برکت می باشد، که ۸۳ سال و ۴ ماه برابر آن بوده نمی تواند ) بلکه بهتر از آن می باشد، که الله متعال در قرآن کریم در مورد این شب چنین فرموده است ” لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ” ؛ پس بهتر این خواهد بود، که این شب را با عبادت سپری کنیم.

البته یک راه مؤثر برای بیدار ماندن غسل نمودن خواهد بود و غسل کردن در این شب مستحب می باشد و برای بیدار ماندن هم کمک خواهد کرد .

فضایل این شب گرامی خیلی زیاد می باشد، اینکه عبادت این یک شب ( خواه نماز های نوافل مثل قیام اللیل، تهجد وتراویح، تلاوت قرآن کریم، صدقه، زکات ،دعاء و اعمال صالح دیگر باشد ) بهتر از هزار شب می باشد ، همین قسم الله متعال در این شب قرآن کریم را هم نازل کرده است، قسمیکه الله متعال در سوره قدر می فرماید : ” ‏ إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ ‏، وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ ‏، ‏ لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ، ‏ تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن کُلِّ أَمْرٍ ‏، ‏ سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ‏”( القدر /۱-۵) .

‏ترجمه : ‏‏ما قرآن را در شب با ارزش « لیله القدر » فرو فرستاده ‌ایم .‏تو چه می‌ دانی شب قدر کدام است ” و چه اندازه عظیم است‌ ؟ “، شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر است . ‏فرشتگان و جبرئیل در آن شب به اجازه پروردگارشان ، پیاپی ” به کره زمین و به سوی پرستشگران و عبادت کنندگان شب زنده ‌دار ” می ‌آیند برای هرگونه کاری ” که بدان الله متعال دستور داده باشد ” .‏آن شب ، شب سلامت و رحمت ” و درود فرشتگان بر مؤمنان شب زنده‌ دار ” است تا طلوع صبح .‏

شب مغفرت گناهان کبیره و صغیره :
در این مورد در یک حدیث شریف به روایت امام بخاری و امام مسلم حضرت نبی کریم صلی الله علیه وسلم فرموده اند : ” من قام لیله القدر إیمانا و إحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه” ترجمه : کسی که شب قدر را به نیت ایمان و پاداش در بیداری سپری کند ، پس تمام گناهان گذشته وی بخشیده می شود .

علامه عبدالغنی النابلسی در مورد بخشش گناهان می گویند که :” در این گناهان ، گناهان کبیره و صغیره هر دو شامل می باشد ” بخشیده میشوند ” رحمت الهی فراتر از این همه می باشد .
در این شب کدام دعا باید خوانده شود ؟ ” دعای شب قدر “

در یک حدیث شریف که از امام ترمذی و حاکم روایت گردیده است و این حدیث را حدیث صحیح شمرده اند آمده است که : ” عن عائشه قالت قلت یا رسول الله ! أرایت إن علمت أی لیله القدر ما أقول فیها ؟ قال : قولی ، اَللَّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ کَرِیمٌ تُحِبُّ العَفوَ فَاعفُ عَنِّی ” .

ترجمه : از عائشه رضی الله عنها روایت است ، که من از رسول الله صلی الله علیه وسلم پرسیدم، ای رسول خدا! اگر برایم معلوم شود، که چی شبی شب قدر است، من در آن شب به پیشگاه رب العلمین چی بگویم و چی دعا کنم؟ آن حضرت صلى الله علیه وسلم فرمودند: این دعا را بخوان ” اَللَّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ کَرِیمٌ تُحِبُّ العَفوَ فَاعفُ عَنِّی” بار الها! بدرستی که تو بخشاینده و کریم بزرگی هستی و عفو را می پسندی پس خطا های مرا عفو کن.